Kiedy można jeść po znieczuleniu?

Kiedy można jeść po znieczuleniu?

Pierwsze 24 godziny po znieczuleniu powinny być wypełnione czystymi płynami i miękkimi pokarmami. Mogą to być zupy, miękkie mięsa i jajka. Kiedy Twój organizm jest w stanie tolerować płyny, możesz przejść do pokarmów stałych. Pamiętaj, aby omówić opcje żywieniowe ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie charismabeautyclinic.pl

Owoce

Owoce i warzywa są doskonałym pożywieniem po operacji, zwłaszcza te z dużą ilością przeciwutleniaczy i błonnika. Pomagają one również w utrzymaniu równowagi w żołądku i zwalczają mdłości. Zanim jednak zaczniesz jeść owoce i warzywa, upewnij się, że skonsultowałeś się ze swoim anestezjologiem lub ginekologiem.

Zboża

To, kiedy można jeść zboża po zabiegu pod narkozą, zależy od rodzaju operacji. Niektóre zabiegi wymagają zachowania minimum 24-godzinnego postu, zanim będzie można jeść pokarmy stałe. Przezroczyste płyny, takie jak sok jabłkowy, czysty napój gazowany, Popsicles i gotowe roztwory elektrolitów, można spożywać do dwóch godzin przed zabiegiem. Jednak mleko i preparaty dla niemowląt nie powinny być spożywane przed zabiegiem. Chirurg udzieli Państwu szczegółowych instrukcji dotyczących ograniczeń dietetycznych.

Mleko

Można bezpiecznie karmić piersią i podawać dziecku mleko odciągnięte po znieczuleniu. Jednakże lekarz może zalecić, aby przez sześć do dwunastu godzin nie karmić piersią ani nie podawać mleka odciągniętego. W takim przypadku można zamrozić mleko i wykorzystać je później. Można również odciągnąć mleko przed czasem i podać je dziecku później.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii pacjenci powinni unikać pokarmów stałych i pić klarowne płyny przez co najmniej dwie godziny przed zabiegiem znieczulenia. Do czystych płynów zalicza się sok jabłkowy, Popsicles, oraz przygotowany roztwór elektrolitów. Mleko i preparaty dla niemowląt nie są bezpieczne do picia przez 24 godziny przed zabiegiem.

Woda

Niektóre osoby, które przeszły operację, otrzymają znieczulenie, przez co nie będą mogły jeść przez kilka godzin. Dzieje się tak dlatego, że ich układ pokarmowy będzie potrzebował czasu, aby dostosować się do znieczulenia. Może to prowadzić do nudności i wymiotów, dlatego najlepiej jest unikać pokarmów stałych przez kilka pierwszych godzin po operacji. Niektórzy lekarze pozwalają na picie czystych płynów, takich jak napój gazowany lub sok z cytryną, albo na jedzenie zwykłych krakersów.

Podczas gdy stare wytyczne mówią, że należy unikać pokarmów stałych i płynów przez co najmniej dwie godziny po operacji, nowe wytyczne są bardziej elastyczne i muszą być dostosowane do indywidualnych okoliczności. W tym czasie można spożywać czyste płyny, takie jak woda czy sok jabłkowy, o ile nie zawierają one alkoholu.

Podobne tematy