Co zrobić, gdy nie można podać znieczulenia

Co zrobić, gdy nie można podać znieczulenia

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych lub powikłań, jeśli znieczulenie nie zostanie podane prawidłowo. Pierwszym krokiem jest ujawnienie wszelkich stanów, które mogą prowadzić do negatywnej reakcji na znieczulenie. Informacje te mogą pomóc anestezjologowi w zarządzaniu bólem i innymi efektami, których może Pan/Pani doświadczyć po operacji.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z beautylife.com.pl

Powiedz swojemu anestezjologowi

Jeśli istnieje stan chorobowy, który uniemożliwia Ci poddanie się operacji, natychmiast powiedz o tym swojemu anestezjologowi. W trakcie operacji może wystąpić reakcja alergiczna, o której musi wiedzieć anestezjolog. Może to być również choroba taka jak astma lub wysokie ciśnienie krwi, która wymaga ścisłego monitorowania. Również wszelkie przyjmowane przez Ciebie leki mogą wywołać reakcję alergiczną. Lekarz anestezjolog będzie ściśle monitorował te reakcje. W rzeczywistości niektórzy ludzie mogą umrzeć w wyniku reakcji alergicznej na jakikolwiek lek.

Podczas operacji należy zawsze poinformować anestezjologa o przyjmowanych lekach przeciwbólowych i ich skutkach ubocznych. Pomoże to anestezjologowi w radzeniu sobie z bólem pooperacyjnym. Należy również poinformować anestezjologa, jeśli kiedykolwiek miałeś halucynacje lub miałeś reakcję na znieczulenie.

Znieczulenie ogólne jest generalnie najbezpieczniejszym rodzajem znieczulenia. Chociaż wiąże się z kilkoma zagrożeniami i skutkami ubocznymi, większość z nich jest łagodna i tymczasowa. Niektóre powszechne skutki uboczne obejmują nudności, dreszcze i dezorientację przez kilka dni. Może również powodować ból gardła.

Znieczulenie ogólne jest stosowane w przypadku zabiegów obejmujących większą część ciała. Ten rodzaj znieczulenia sprawia, że pacjent jest nieprzytomny i nie reaguje na ból. Pacjenci są zwykle poddawani temu rodzajowi znieczulenia w przypadku bardziej złożonych zabiegów, takich jak operacje w obrębie klatki piersiowej lub brzucha.

W niektórych przypadkach anestezjolog nie może zastosować znieczulenia rdzeniowego lub zewnątrzoponowego. Wynika to z faktu, że pacjent może mieć zaburzenia krwawienia lub podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Lekarz anestezjolog będzie miał ograniczony czas na rozmowę z Państwem. Dlatego ważne jest, aby wcześniej omówić swoje potrzeby z anestezjologiem.

Obniż swoje ryzyko powikłań

Ryzyko powikłań po znieczuleniu może być różne w zależności od rodzaju zabiegu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Osoby z pewnymi schorzeniami są bardziej narażone na ryzyko powikłań. Osoby z pewnymi alergiami na leki znieczulające są również bardziej narażone na wystąpienie powikłań. Ponadto, rodzaj zabiegu i długość zabiegu może wpłynąć na ryzyko pacjenta. U dziecka ryzyko jest znacznie mniejsze niż u osoby dorosłej.

Obniż swoje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych

Wykonanie zabiegu w znieczuleniu jest ryzykowne, ale istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka. Zastosowanie środków znieczulających miejscowo, znieczulenia rdzeniowego lub ich kombinacji może zmniejszyć ryzyko. Rozmowa z lekarzem na temat tego, które opcje są dla Ciebie najlepsze, pomoże Ci zapewnić, że będziesz w stanie otrzymać potrzebne leczenie bez doświadczania jakichkolwiek skutków ubocznych. W większości przypadków te efekty uboczne są łagodne i szybko ustępują. Jednakże, jeśli masz istniejące wcześniej schorzenia lub jesteś palaczem, ryzyko będzie większe.

Obniż swoje ryzyko wystąpienia bezdechu sennego

Bezdech senny jest bardziej powszechnym schorzeniem niż chrapanie i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Występuje, gdy mózg nie wysyła sygnałów do mięśni oddechowych, co powoduje, że pacjent okresowo przestaje oddychać podczas snu. Może to również prowadzić do trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Częściej występuje też u osób starszych oraz u osób pijących alkohol lub przyjmujących leki uspokajające. Problem potęguje się w przypadku palenia papierosów. Substancje te mogą zwężać drogi oddechowe, powodując, że pacjent budzi się z dusznościami.

Jeśli jesteś poddawany zabiegom chirurgicznym, powinieneś mieć sprawdzone ryzyko wystąpienia choroby bezdechu sennego. Jeśli masz to schorzenie, zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań po operacji. Powikłania te mogą obejmować problem z sercem lub zaburzenia oddychania. Lekarz użyje znieczulenia, aby uśpić pacjenta, dzięki czemu pacjent nie będzie świadomy bólu ani nie będzie w stanie samodzielnie oddychać.

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka chrapania. Lekarz zapyta Cię o Twoje wzorce snu i zapyta o historię bezdechu sennego, jeśli go masz. Może również skierować Pana/Panią do centrum snu w celu przeprowadzenia badań.

Osoby, które cierpią na bezdech senny, powinny upewnić się, że każdej nocy mają wystarczająco dużo snu. Dobre praktyki w zakresie higieny snu obejmują unikanie kofeiny i alkoholu późnym popołudniem lub wieczorem. Należy również unikać palenia papierosów wieczorem. Ponadto staraj się, aby Twoja sypialnia była jak najciemniejsza.

Obturacyjny bezdech senny jest zaburzeniem, które zakłóca sen i zostało powiązane z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i zawałem serca. Objawy tego zaburzenia są różne, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy.

Podobne tematy