Czy do ekstrakcji zębów stosuje się znieczulenie?

Czy do ekstrakcji zębów stosuje się znieczulenie?

Jeśli masz zaplanowaną ekstrakcję zęba, możesz się zastanawiać: „Czy do ekstrakcji zęba stosuje się znieczulenie?”. Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju znieczulenia, które otrzymujesz. Istnieją dwa podstawowe rodzaje znieczulenia: znieczulenie miejscowe i ogólne. Obie te opcje mogą mieć różny poziom ryzyka.

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne jest stosowane do wykonania zabiegu chirurgicznego w szpitalu. Działa ono poprzez tymczasowe wyłączenie całego organizmu, w tym serca i nerwów. Pacjenci są całkowicie nieprzytomni i nie pamiętają przebiegu zabiegu. Znieczulenie podawane jest przez kroplówkę lub maskę na twarz i może być bardzo silne lub łagodne. Każdy pacjent jest inny, więc poziom znieczulenia będzie zależał od procedury i pacjenta. Chociaż znieczulenie ogólne jest bezpieczne dla większości ludzi, wiąże się z ryzykiem i powinno być podawane tylko w bardzo rzadkich przypadkach.

Chociaż ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym jest niewielkie, należy omówić z dentystą wszelkie potencjalne skutki uboczne. Jeśli pacjent ma problemy z sercem lub wątrobą, może potrzebować innej dawki znieczulenia. Należy również poinformować zespół stomatologiczny o wszelkich schorzeniach zdrowotnych lub chorobach psychicznych. Jeśli w Twojej rodzinie występowały takie schorzenia, możesz mieć zwiększone ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym.

Oprócz znieczulenia doustnego, chirurdzy stomatologiczni mogą również stosować środki znieczulające miejscowo, aby znieczulić dotknięte miejsce. Zazwyczaj do zabiegu stosuje się lidokainę lub nowokainę. Te dwa środki znieczulające działają poprzez blokowanie sygnałów nerwowych w organizmie, dzięki czemu pacjent nie jest w stanie odczuwać bólu.

Przed podaniem znieczulenia ogólnego dentysta musi ocenić pacjenta pod kątem pewnych warunków, takich jak odporność na ból. Informacje te pozwolą dentyście ustalić plan leczenia pacjenta i zapewnić odpowiednie planowanie zabiegu. Jest to szczególnie ważne u pacjentów, którzy mają ograniczoną liczbę członków rodziny lub nie mają ich wcale.

Chociaż zabieg jest bezpieczny, znieczulenie ogólne wpłynie na Państwa stan umysłu. Ważne jest, aby przez co najmniej 48 godzin po zabiegu unikać spożywania alkoholu i prowadzenia pojazdów. W niektórych przypadkach dentysta może użyć gazu rozweselającego, aby pomóc Państwu się zrelaksować. Ta bezbarwna, pozbawiona smaku substancja jest podawana przez maskę. Jeśli pacjent czuje się komfortowo i jest zrelaksowany, nie powinien odczuwać żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Brytyjskie Towarzystwo ds. Niepełnosprawności i Zdrowia Jamy Ustnej opublikowało konsensus dotyczący stosowania znieczulenia ogólnego podczas zabiegów stomatologicznych. W oświadczeniu konsensusu zaleca się dentystom i anestezjologom przeprowadzanie ocen przedoperacyjnych w celu zapewnienia właściwego stosowania tego znieczulenia. Wytyczne te mają na celu zmniejszenie ryzyka niekorzystnych wyników u pacjentów o specjalnych potrzebach.

Niektóre badania sugerują, że u pacjentów o specjalnych potrzebach występuje mniejsze ryzyko powikłań niż w populacji ogólnej. Ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia omówili z pacjentami ryzyko i powikłania oraz upewnili się, że mają na to zgodę pacjenta. Istnieje również wiele przypadków powikłań, które pozostają niezgłoszone. Niemniej jednak, ryzyko i powikłania są nadal znaczące. Lekarz powinien omówić je z pacjentem, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka i usprawnić powrót pacjenta do zdrowia.

Znieczulenie ogólne może powodować problemy dla pacjentów z chorobami serca. Z tego powodu pacjenci powinni przyjmować swoje codzienne leki i unikać jedzenia lub picia na osiem godzin przed zabiegiem. Pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn podczas znieczulenia ogólnego. Powinni mieć kogoś, kto odwiezie ich do domu po zabiegu.

Znieczulenie miejscowe

Podczas usuwania zęba stosuje się znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar wokół zęba. Samo znieczulenie jest bezpieczne i u większości osób nie powoduje reakcji niepożądanych. Jednak osoby z chorobami lub osoby starsze są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Może również zwiększyć krwawienie, więc należy poinformować dentystę, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, które zwiększają krwawienie. U niektórych pacjentów może również wystąpić alergia na ten środek znieczulający, co może skutkować wysypką, obrzękiem ust i trudnościami w oddychaniu.

Efekty znieczulenia miejscowego zużywają się po kilku godzinach. To normalne, że po usunięciu zęba w dotkniętym obszarze powraca uczucie, ale pacjenci powinni być świadomi tego efektu ubocznego. Lek uspokajający może być podawany przez dentystę trzema różnymi metodami: w postaci tabletki, maski gazowej lub roztworu dożylnego. Od zastosowanej metody zależy, jak długo utrzymują się efekty. W przypadku zastosowania podtlenku azotu może wystąpić dezorientacja, co jest całkowicie normalne.

Lidokaina, pierwszy zsyntetyzowany środek miejscowo znieczulający typu amidowego, jest najczęściej stosowanym rodzajem środka miejscowo znieczulającego w stomatologii. Stosuje się ją do znieczulenia obszaru wokół zęba i charakteryzuje się ona niskim wskaźnikiem reakcji alergicznych. Jest często używany z epinefryną i jest zwykle podawany w stężeniu 2%. Jest również stosowany do wspomagania hemostazy.

Kiedy do ekstrakcji zęba stosuje się znieczulenie miejscowe, dentysta używa zastrzyków, aby znieczulić obszar wokół zęba. Odrętwienie trwa od jednej do ośmiu godzin. Należy pamiętać, że każdy człowiek ma inny skład chemiczny organizmu, dlatego dentysta może być zmuszony do zmiany dawki, aby zapewnić pacjentowi komfort.

W niektórych przypadkach podtlenek azotu może być stosowany w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym, aby pomóc pacjentowi się zrelaksować. Podtlenek azotu, znany również jako gaz rozweselający, daje pacjentom złudzenie lekkiego stanu podczas zabiegów stomatologicznych. Gaz ten jest wdychany przez maskę. Ten środek uspokajający zmniejsza niepokój i pomaga pacjentom zrelaksować się podczas zabiegu.

Istnieje kilka rodzajów środków znieczulających miejscowo, które są powszechnie stosowane w stomatologii. Jedna z metod polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego do nerwu zębodołowego dolnego. Chociaż metoda ta jest powszechnie stosowana, wiąże się z kilkoma zagrożeniami i nie jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Może ona spowodować ograniczenie otwierania szczęk i porażenie nerwu językowego. Dodatkowo może powodować powikłania okulistyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, ekstrakcja zęba polega na usunięciu zęba z gniazda. Czasami, aby się do niego dostać, dentysta musi przeciąć dziąsło lub usunąć kość wokół korony zęba. Następnie dziąsło jest zszywane z powrotem na miejsce. Większość szwów rozpuszcza się w ciągu tygodnia, ale niektóre mogą trwać dłużej.

Niektóre osoby mogą być w stanie usunąć ząb mądrości przy użyciu znieczulenia miejscowego. Jednak u innych osób zabieg może wymagać znieczulenia ogólnego. Znieczulenie ogólne może być zalecane, jeśli zabieg jest skomplikowany lub wymaga przedłużonego czasu rekonwalescencji.

Sedacja

Sedacja podczas zabiegów stomatologicznych jest powszechnym sposobem, aby pomóc pacjentom zrelaksować się podczas zabiegu. Ta metoda może być najbardziej komfortowym wyborem dla Ciebie, ale pamiętaj, że może również sprawić, że zapomnisz o tym doświadczeniu. Sedacja podczas zabiegów stomatologicznych może pomóc Ci zachować spokój podczas intensywnego lub trudnego zabiegu, a także może pomóc Twojemu dentyście w bezpieczniejszym usunięciu zęba. Należy omówić sedację z dentystą, aby móc podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Jeśli jesteś zdenerwowany zabiegiem, sedacja dożylna może być najlepszym rozwiązaniem. Stosowane środki uspokajające działają niemal natychmiast i szybko się zużywają. Można je również dostosować w trakcie zabiegu. Sedacja jest bezpieczną opcją dla pacjentów, którzy bardzo obawiają się leczenia stomatologicznego. Z sedacji dożylnej mogą skorzystać również pacjenci, u których występuje silny odruch knebla lub zabieg jest długotrwały.

Sedacja jest stosunkowo niedrogim sposobem usunięcia zęba. Nie będziesz pamiętał o zabiegu. Metoda ta jest bezpieczna, a większość pacjentów nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Będzie Pan/Pani senny/a, ale nadal zachowa Pan/Pani odruchy obronne. Będziesz w stanie odpowiadać na pytania, ale nie będziesz w stanie mówić.

Chociaż dzieci często niechętnie poddają się leczeniu stomatologicznemu, wykazano, że sedacja poprawia akceptację stomatologiczną. Duża liczba dzieci przeszła ten zabieg bez obaw. Jednak sedacja może nie być najlepszym wyborem dla dzieci. Jeśli uważasz, że w przyszłości może zaistnieć potrzeba jej zastosowania, skonsultuj się z dentystą, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi.

Podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający, to bezpieczny środek uspokajający, który pomaga pacjentom rozluźnić się podczas zabiegów stomatologicznych. Gaz ten jest bezwonny, bezbarwny i ma słodki zapach, a w stomatologii stosowany jest od lat. Choć jest bezpieczny dla pacjentów, nie należy oczekiwać, że zabieg będzie bezbolesny.

Sedacja dożylna jest również opcją. Ten rodzaj sedacji jest silniejszy niż sedacja doustna. Dawka tego typu sedacji jest dostosowywana w zależności od progu bólu pacjenta. Metoda ta ma niewiele skutków ubocznych i pozwala pacjentowi pozostać w pozycji siedzącej przez kilka godzin. Podczas zabiegu można zazwyczaj pozostać przytomnym, choć może wystąpić lekki dyskomfort.

Podczas zabiegów stomatologicznych można stosować różne rodzaje sedacji. Najlepsza opcja dla pacjenta to taka, która jest dostosowana do jego potrzeb i preferencji. Możesz wybrać podtlenek azotu, doustne uspokojenie świadome lub uspokojenie dożylne. Jeśli masz jakieś specjalne potrzeby, pamiętaj, aby omówić to z dentystą.

Sedacja podczas zabiegów stomatologicznych może zmniejszyć niepokój i sprawić, że proces ten będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy. Dzięki odpowiedniej sedacji poczujesz się zrelaksowany i spokojny i nawet nie będziesz pamiętał, że miałeś zabieg. Doświadczysz senności, ale wkrótce powrócisz do normalnego stanu. Efekty dożylnego uspokojenia ustępują w ciągu kilku godzin. W ciągu 24 godzin nie należy jednak prowadzić ciężkich maszyn ani przyjmować żadnych leków.

Podobne tematy