Czy po znieczuleniu ogólnym idziesz do szpitala?

Czy płuca i przepona bolą po znieczuleniu?

Jeśli miałeś operację ze znieczuleniem ogólnym, możesz zastanawiać się, czy powinieneś zostać na noc w szpitalu po operacji. Przez 24 godziny po zabiegu nie będziesz mógł samodzielnie prowadzić samochodu ani korzystać z komunikacji miejskiej, a przez pierwsze kilka dni po zabiegu będziesz potrzebował kogoś do towarzystwa. W dalszym ciągu będzie Pan/Pani oszołomiony/a i może Pan/Pani potrzebować dodatkowego czasu na powrót do normalnego funkcjonowania.

Mniej inwazyjne procedury chirurgiczne

Procedury te wykorzystują mniejsze nacięcia i niższe poziomy znieczulenia, aby osiągnąć lepsze wyniki chirurgiczne i zminimalizować ilość urazów fizycznych. Jednak niosą one ze sobą pewne ryzyko, w tym utraty krwi i infekcji. Ponadto, te rodzaje operacji często powodują krótszy okres rekonwalescencji. Jeśli masz dolegliwości, które wymagają interwencji chirurgicznej, możesz chcieć dowiedzieć się więcej o różnych dostępnych opcjach.

Mniej inwazyjne procedury chirurgiczne wykorzystują niewielkie nacięcia w celu uzyskania dostępu do struktur wewnętrznych, a nawet mogą wyeliminować konieczność wykonania otwartego nacięcia. Wykorzystują one małe narzędzia chirurgiczne i kamerę wideo do oglądania wnętrza ciała. Obrazy są następnie wyświetlane na monitorze w sali operacyjnej.

Procedury minimalnie inwazyjne mogą być również wykorzystywane do przeprowadzania operacji w nagłych przypadkach. Nie są one jednak powszechnie stosowane w tym środowisku. Tylko 20% poważnych operacji w nagłych wypadkach jest wykonywanych technikami małoinwazyjnymi. Można to przypisać kilku czynnikom, w tym złożoności takich operacji i większej niepewności diagnostycznej związanej z chorymi pacjentami. Inne czynniki przyczyniające się do ograniczonego przyjęcia tych procedur obejmują brak dedykowanego szkolenia i brak jednorodnych umiejętności chirurgicznych.

Dłuższy czas rekonwalescencji

Dłuższy czas rekonwalescencji po znieczuleniu ogólnym wiąże się z różnymi zagrożeniami i powikłaniami. Na przykład, pacjenci mogą odczuwać bóle i zawroty głowy po zabiegu. Choć rzadko, mogą również wystąpić mdłości. Jednak większość z tych efektów ubocznych ustępuje w ciągu kilku godzin. W przypadku osób starszych, nudności i dezorientacja mogą utrzymywać się przez dzień lub dwa. Pacjenci mogą również odczuwać bóle mięśni.

Czas potrzebny na powrót do zdrowia zależy od rodzaju zabiegu i rodzaju znieczulenia. Niektóre rodzaje znieczulenia mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Z tego powodu pacjentom zaleca się picie czystych płynów i stosowanie się do zaleceń lekarza. Dłuższy czas rekonwalescencji po znieczuleniu ogólnym może być konieczny w przypadku konieczności przeprowadzenia poważnej operacji.

Jeśli muszą Państwo spędzić noc na sali pooperacyjnej, należy upewnić się, że ktoś odwiezie Państwa do domu po zabiegu. Może być Pan/Pani zbyt senny/a, aby samodzielnie wrócić do domu. Zaleca się również, aby przez pierwsze 24 godziny miał Pan/Pani opiekuna. Ponadto, przez kilka dni po zabiegu mogą Państwo nadal odczuwać senność.

Reakcje alergiczne

Przed zabiegiem należy wiedzieć, czego można się spodziewać w szpitalu. Lekarz lub pielęgniarka zadadzą Państwu pytania dotyczące historii choroby i przyjmowanych leków, a także mogą zlecić badania lub poprosić o dodatkowe informacje. Należy również poinformować o alergiach, zwłaszcza na niektóre leki lub pokarmy. Należy również poinformować o członkach rodziny, u których wystąpiły reakcje alergiczne na środki znieczulające.

Powikłania

Istnieje wiele powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym, ale większość z nich nie zagraża życiu. Znieczulenie ogólne jest bezpieczną formą znieczulenia, która może być stosowana w celu pozbawienia pacjenta przytomności w przypadku różnych procedur medycznych, w tym operacji. W rzeczywistości jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów znieczulenia dostępnych i nawet pacjenci, którzy są poważnie chorzy mogą być bezpiecznie znieczuleni. Ogólnie rzecz biorąc, chirurgia jest jednak związana z najwyższym ryzykiem powikłań. Dlatego przed podaniem jakiegokolwiek rodzaju znieczulenia konieczna jest dokładna ocena. Pozwoli to lekarzowi uwzględnić wszelkie czynniki ryzyka, takie jak alergie, cukrzyca czy inne schorzenia.

Jednym z najczęstszych powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym jest uzyskanie przez pacjenta świadomości otoczenia podczas znieczulenia. Szanse na uzyskanie przez pacjenta świadomości podczas zabiegu są niewielkie, ale mogą się zdarzyć. Około jeden na tysiąc pacjentów może uzyskać świadomość otoczenia i odczuwać ból przez krótki okres po wprowadzeniu pod narkozę. Jeszcze rzadsze są przypadki, w których pacjent ma zarówno świadomość, jak i ból. Ci, którzy doświadczają zarówno świadomości, jak i bólu, mogą doświadczyć poważnych powikłań psychologicznych, w tym zespołu stresu pourazowego.

Podobne tematy