Jakie są cechy charakterystyczne złuszczania trychologicznego?

Jakie są cechy charakterystyczne złuszczania trychologicznego?

Trycholodzy nie są lekarzami medycyny. W związku z tym nie mogą wykonywać zabiegów medycznych ani przepisywać leków. Mogą jednak przejść specjalistyczne szkolenie, aby zostać certyfikowanym trychologiem. Szkolenie to trwa zazwyczaj sześć miesięcy lub rok, choć niektóre programy obiecują uzyskanie certyfikatu w ciągu zaledwie kilku tygodni. Organizacje zawodowe również pomagają trychologom. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat peelingu trychologicznego i jego korzyści.

Alfa hydroksykwasy

Stosowanie peelingów do twarzy, które zawierają więcej niż dziesięć procent alfa hydroksykwasów, najlepiej wykonywać pod nadzorem dermatologa. Mogą one powodować umiarkowane do silnego podrażnienia skóry, a nawet spalić skórę, jeśli pozostaną na twarzy przez dłuższy czas. Istnieje kilka rodzajów alfa hydroksykwasów dostępnych do stosowania w peelingach trychologicznych, w tym kwas glikolowy i kwas mlekowy, a każdy z nich ma inną siłę i czas działania. Istnieje jednak pewne ryzyko związane z użyciem każdego z tych peelingów, które może obejmować podrażnienie skóry, biegunkę i ogólny dyskomfort.

Najpopularniejszym rodzajem alfa-hydroksykwasu stosowanym w kosmetyce jest kwas mlekowy lub glikolowy. Kwasy te pozyskuje się z mleka lub trzciny cukrowej, choć niektóre preparaty są syntetyczne. Żadna z tych form nie jest wegańska, ale obie są skuteczne w redukcji drobnych zmarszczek i wygładzaniu powierzchni skóry. Niektóre produkty mogą zawierać również kwasy owocowe, w tym kwas jabłkowy lub winowy.

Podczas gdy większość produktów z alfa hydroksykwasami jest bezpieczna dla skóry wrażliwej, niektórzy pacjenci mogą nie odczuwać żadnych skutków ubocznych. Ponieważ są one niekomedogenne, są zazwyczaj bezpieczne dla osób o wrażliwej skórze. Ilość użytego kwasu zależy jednak od rodzaju skóry, jaką posiadasz. Na przykład, kwas glikolowy powinien być stosowany w małych stężeniach na skórze wrażliwej, natomiast 10% czysty kwas glikolowy powinien być stosowany na skórze normalnej i tłustej.

Oprócz złuszczania włośniczkowego, zabieg miejscowy, w którym zastosowano alfa-hydroksykwasy, może powodować oparzenia słoneczne, jeśli jest stosowany niewłaściwie. Ponieważ mogą one zwiększyć wrażliwość skóry na słońce, należy nosić odzież ochronną i ograniczyć ekspozycję na słońce przez co najmniej tydzień po zabiegu. Ponadto, alfa hydroksykwasy powinny mieć pH 3,5 lub więcej i być sformułowane w sposób zapobiegający oparzeniom słonecznym.

Różne roztwory kwasów mogą podrażniać skórę i stymulować odnowę komórek skóry, zapewniając długotrwałe korzyści kosmetyczne. Różne rodzaje roztworów do peelingu chemicznego zawierają różne procenty różnych kwasów i zwiększają rezultaty planów zabiegowych. Podczas gdy proste peelingi kwasowe nie wyjdą z mody, pozostaną one zszywką branży medycznej. Coraz większa liczba peelingów chemicznych oferuje dodatkowe korzyści i wymaga niewielkiego lub zerowego czasu przestoju. Ponadto rosnąca różnorodność rozwiązań w zakresie peelingów chemicznych jest dobra dla lekarzy, ponieważ pozwala im dostosować zabiegi do potrzeb pacjentów.

Stosowanie peelingów z użyciem alfa hydroksykwasów jest zalecane tylko dla osób o jasnej karnacji i bez blizn potrądzikowych. Stosowanie tego zabiegu dwa razy w tygodniu może przynieść zauważalne rezultaty już w ciągu trzech tygodni. Ponadto, pomaga pozbyć się blizn potrądzikowych i przywrócić gładszą cerę. Istnieje wiele innych korzyści, jak również, w tym poprawy blizn potrądzikowych i zmniejszenie zaczerwienienia.

Kwas trójchlorooctowy

Kwas trójchlorooctowy to wszechstronny środek chemiczny, który może być stosowany na wiele sposobów do złuszczania skóry. Jego zastosowanie może być powierzchowne, pośrednie lub głębokie w zależności od jego stężenia, primingu i innych czynników. Najczęściej stosuje się go w przypadku zaburzeń pigmentacji i zmarszczek na twarzy. Procedura ta może wymagać od jednej do sześciu sesji, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Peeling kwasem trójchlorooctowym nie jest lekarstwem na melazmę, ponieważ choroba jest podatna na nawroty i może ulec pogorszeniu. W związku z tym zabieg powinien być wykonywany ostrożnie i tylko na stabilnej, nieaktywnej melazmie. Poniżej przedstawiono niektóre zagrożenia i korzyści związane z peelingiem kwasem trójchlorooctowym.

Zagrożenie związane z peelingami TCA jest takie samo jak w przypadku każdego środka złuszczającego. Ogólnie rzecz biorąc, peelingi TCA są mniej narażone na powstanie przebarwień pozapalnych niż peelingi GA. Jednak pacjenci z wyższym fototypem powinni skonsultować się z dermatologiem przed poddaniem się tej procedurze. Pomimo ryzyka, nie ma znaczącej różnicy w skuteczności pomiędzy peelingami TCA a peelingami GA. W rzeczywistości peeling TCA o stężeniu 3,75% niewiele różni się od takiego samego zabiegu z użyciem kwasu GA, a przecież oba są powierzchowne.

Pomiędzy tymi dwoma środkami chemicznymi występuje efekt synergiczny. Oznacza to, że każdy z nich może zwiększyć skuteczność i tolerancję drugiego. Synergia między tymi dwoma środkami pozwala lekarzowi zmniejszyć siłę działania środka chemicznego, aby osiągnąć pożądany efekt. Oprócz korzyści higienicznych płynących z peelingu kwasem trójchlorooctowym, może on również poprawić wygląd blizn i drobnych linii.

Peelingi chemiczne są skategoryzowane według głębokości działania. Peeling chemiczny może leczyć melasmę, przebarwienia pozapalne, cienie pod oczami i fotostarzenie. Właściwy dobór pacjenta do tego zabiegu zależy od wielu czynników, w tym historii choroby i rodzaju skóry. Dobre przygotowanie skóry jest kluczem do uzyskania spójnego i jednorodnego efektu.

W niedawno przeprowadzonym badaniu, peelingi TCA wywołały zmniejszenie ekspresji kolagenazy, elastyny i tyrozynazy. Chociaż wyniki nie były znaczące, zwiększona ekspresja czynników wzrostu i składników ECM wspiera działanie przeciwstarzeniowe peelingu. Ponadto, wyniki te wspierają stosowanie peelingów TCA w dermatologii.

Peelingi z kwasem trójchlorooctowym mogą być stosowane w różnych mocach. W najczęściej spotykanym typie stosowano roztwór Jessnera i TCA 35%, a w technice Brody’ego – stałe CO2. Obie te metody uznano za bezpieczne, jednak wielokrotne powierzchowne peelingi chemiczne nie dorównują skutecznością średnio głębokim peelingom TCA.

Peelingi TCA są drogie. Ponadto po zabiegu trzeba będzie kupić dodatkowe produkty do pielęgnacji skóry, co może być kosztowne. Jakość tych produktów również odgrywa rolę w ogólnym wyniku peelingu chemicznego. Ponadto, czas rekonwalescencji zależy od stężenia TCA i właściwości Twojej skóry. Na efekty trzeba czekać od trzech do czterech dni. Jeśli jesteś osobą pracującą w biurze, ten zabieg nie zakłóci Twojego dnia pracy.

Kwas glikolowy

Pierwszą reakcją na peelingi kwasem glikolowym jest zaczerwienienie i złuszczanie. Proces trwa około dwóch do trzech dni, a stary naskórek odpryskuje, pozostawiając pod nim nową skórę. Chociaż peelingi kwasem glikolowym mogą poprawić zmiany wiekowe, słaby trądzik i pigmentację, to nie poradzą sobie z głębokimi zmarszczkami, znamionami czy dziurawymi bliznami potrądzikowymi. Z tych powodów, peelingi glikolowe najlepiej sprawdzają się w przypadku lekkich i umiarkowanych schorzeń skóry, które nie wymagają trwałego leczenia.

Inne korzyści wynikające z zastosowania peelingów glikolowych to poprawa napięcia skóry i synteza kolagenu. Kwas glikolowy jest doskonałym środkiem złuszczającym i może być łączony z lotionami i produktami hydrofilowymi w celu uzyskania dodatkowych korzyści dla skóry. Kwas glikolowy jest bardzo skutecznym środkiem przeciwstarzeniowym i jest łagodniejszy niż inne środki do oczyszczania skóry. Może zmniejszyć widoczność hiperpigmentacji, zmniejszyć napięcie skóry oraz zwalczać trądzik i łojotok.

Kolejną zaletą kwasu glikolowego jest jego zdolność do zmniejszania modułu sprężystości ludzkich włosów. Badania przeprowadzone na próbkach dziewiczych włosów kaukaskich wykazały, że kwas glikolowy zmniejsza moduł Younga. Dane eksperymentalne zostały podsumowane w odnośniku 5.

Peelingi zawierają również inne składniki, takie jak Jasmonic Acid i Salicylic Acid. Te związki chemiczne są ważne dla obrony organizmu przed patogenami. Dodatkowo oba kwasy mają działanie przeciwzapalne i złuszczające. Są one powszechnie stosowane jako peelingi chemiczne. Jeśli obawiasz się reakcji swojej skóry, staraj się całkowicie unikać peelingów z kwasem glikolowym.

Najpopularniejsze peelingi kwasem glikolowym zawierają od 20 do 70% kwasu glikolowego. Peelingi kwasem glikolowym są najbardziej odpowiednie do spłycania blizn potrądzikowych, zmniejszania drobnych zmarszczek i minimalizowania przebarwień. Jednak niektórzy pacjenci z suchą skórą mogą korzystać z peelingów z kwasem mlekowym, ponieważ są one łagodniejsze i mniej agresywne. Należy jednak zawsze przeprowadzać testy płatkowe wszelkich nowych produktów złuszczających przed zastosowaniem ich na twarzy.

Jest to powszechnie stosowany zabieg na skórę twarzy, ale jego zastosowanie ma znacznie większy potencjał w leczeniu włosów. Kwas glikolowy zwiększa obrót komórek włosów i zwiększa produkcję włókien kolagenowych. Rezultaty są zauważalne jeszcze przed zakończeniem zabiegu. Najkorzystniejsze efekty peelingu kwasem glikolowym są najbardziej zauważalne u osób w średnim i późnym wieku.

Jeśli jesteś osobą o suchej skórze, możesz chcieć unikać kwasu glikolowego, chyba że poddajesz się zabiegowi co miesiąc. Jeśli jednak nie jesteś pewna wrażliwości swojej skóry na substancje chemiczne, rozważ comiesięczny zabieg. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj połączenie produktów nawilżających i nawadniających. I, oczywiście, upewnij się, że uzyskasz profesjonalną poradę dotyczącą tej procedury.

Oprócz tego, że jest popularną i skuteczną procedurą medyczną, kwas glikolowy jest również bardzo korzystnym składnikiem w zastosowaniach miejscowych. Może on leczyć różne schorzenia skóry i może leczyć wszystkie typy skóry Fitzpatricka. Co więcej, może stymulować produkcję kolagenu i glikozaminoglikanów, pozwalając na łatwiejsze wnikanie miejscowo stosowanego produktu.

Podobne tematy