Skutki uboczne stosowania kwasu migdałowego

Skutki uboczne stosowania kwasu migdałowego

Delikatny, jednoskładnikowy środek złuszczający, kwas migdałowy jest doskonałym wyborem dla większości typów i odcieni skóry. Jeśli rozważasz wykonanie peelingu chemicznego, być może zastanawiasz się nad skutkami ubocznymi kwasu migdałowego. W tym artykule omówimy plusy i minusy tego kwasu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy jest on odpowiedni dla Ciebie. I dowiedz się, czy powinnaś go unikać.

Skutki uboczne peelingu kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym to skuteczny sposób na wyeliminowanie martwych komórek skóry i odsłonięcie świeżej, młodszej skóry. Działa on podobnie do peelingu chemicznego, ale bez skomplikowanego procesu peelingu klinicznego. Kwas migdałowy działa poprzez zmiękczenie wierzchniej warstwy skóry, a także posiada właściwości antybakteryjne, które są korzystne dla osób z trądzikiem pospolitym i różowatym. Niektóre osoby doświadczają pewnych skutków ubocznych po wykonaniu peelingu kwasem migdałowym, ale są one zazwyczaj niewielkie.

Kwas migdałowy może podrażniać skórę, ale ryzyko jest niezwykle niskie. Przed wykonaniem peelingu kwasem migdałowym zaleca się konsultację z dermatologiem, ponieważ może on nasilić występowanie zimnych owrzodzeń. Kwas migdałowy może być bezpiecznie stosowany wraz z innymi składnikami aktywnymi w produktach do pielęgnacji skóry, choć przed zastosowaniem ich na twarz należy przeprowadzić testy płatkowe. Należy jednak unikać nadmiernego pocenia się i ekspozycji na słońce przez co najmniej kilka godzin po poddaniu się peelingowi kwasem migdałowym.

Skutki uboczne peelingu kwasem azelainowym

Chociaż korzyści płynące z peelingu kwasem azelainowym znacznie przewyższają ryzyko zabiegu, należy być świadomym pewnych potencjalnych skutków ubocznych. Sam kwas jest ogólnie dobrze tolerowany, ale może powodować podrażnienia i zmiany skórne u osób o wrażliwej skórze. Te skutki uboczne mogą obejmować zaczerwienienie, podrażnienie lub powstawanie pęcherzy. Ogólnie rzecz biorąc, peeling kwasem azelainowym jest bezpieczny dla większości osób i powinien być stosowany na zmianę. Należy skonsultować się z dermatologiem, jeśli masz poważną chorobę skóry, lub jeśli masz poważny problem z trądzikiem. Niektóre z najczęstszych skutków ubocznych peelingu kwasem azelainowym obejmują:

Jeśli masz trądzik, kwas azelainowy może być odpowiedzią. Może rozjaśnić ciemne plamy i może mieć pewne właściwości antybakteryjne. Chociaż nie jest to silny peeling, może stymulować obrót komórkowy, co pomaga skórze szybciej się odnawiać. Może również rozjaśnić pigmentację skóry związaną z melasmą lub hiperpigmentacją pozapalną. Ponieważ kwas azelainowy jest antyoksydantem, może on zapobiegać tym skutkom ubocznym.

Działania niepożądane peelingu kwasem mlekowym

Peeling kwasem mlekowym jest powszechnie stosowanym leczeniem melasmy, nabytej lub przewlekłej hipermelanozy charakteryzującej się brązowymi plamami o zmiennym stopniu ciemności na eksponowanych na słońce obszarach ciała. W niniejszym badaniu do leczenia melazmy zastosowano 82% kwas mlekowy. Dwudziestu pacjentów przeszło zabieg na twarzy w ciągu 12 tygodni. Oceny dokonywano w różnych odstępach czasu. Wyniki analizowano, porównując reakcje pacjentów na leczenie i stopień zaawansowania ich skóry.

Chociaż peelingi kwasem mlekowym są ogólnie bezpieczne, u niektórych osób może wystąpić tymczasowe swędzenie, zaczerwienienie lub obrzęk. Te efekty uboczne przypominają łagodne oparzenia słoneczne. Objawy te są jednak krótkotrwałe i zwykle ustępują w ciągu dnia lub dwóch. Zaleca się konsultację z dermatologiem przed poddaniem się zabiegowi peelingu kwasem mlekowym, jeśli masz ciemną skórę lub cierpisz na inne problemy skórne.

Efekty uboczne peelingu kwasem glikolowym

Podczas gdy kwas migdałowy jest bezpiecznym wyborem dla większości typów skóry, może powodować pewne niepożądane efekty uboczne. Najczęstszym z nich jest zaczerwienienie, które może być również objawem nadmiernej eksfoliacji. Może również powodować blizny i przebarwienia. Jak w przypadku każdego peelingu chemicznego, poziom użytego kwasu oraz Twój typ skóry będą determinowały skutki uboczne peelingu kwasem glikolowym z kwasem migdałowym.

Kwas glikolowy jest alfa-hydroksykwasem (AHA). Usuwa on martwe komórki skóry i nadmiar olejów, odsłaniając pod spodem gładszą skórę. Ten związek chemiczny znajduje się w płynach do mycia twarzy i innych produktach kosmetycznych. Najlepiej sprawdza się w przypadku normalnych i tłustych typów skóry, ale nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze. Kwas migdałowy ma większą strukturę molekularną, co oznacza, że jest łagodniejszy dla skóry.

Podobne tematy