Skutki uboczne peelingu laserowego – czy istnieją?

Skutki uboczne peelingu laserowego - czy istnieją?

Istnieje kilka potencjalnych efektów ubocznych laserowego resurfacingu skóry. Niektóre osoby doświadczają długotrwałego okresu różowej skóry. Te zmiany skórne można ukryć stosując beztłuszczowy makijaż i kapelusz z szerokim rondem. Podczas gdy czas rekonwalescencji powinien być minimalny, należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce, jak również nadmiernego makijażu. Jeśli to możliwe, zaplanuj zabiegi laserowego resurfacingu skóry w chłodniejszych miesiącach jesiennych lub zimowych. Należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce, jednak większość osób nie doświadcza znaczących przestojów.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym beautyxpress.pl

Ablacyjny resurfacing laserowy powoduje surową, opuchniętą i swędzącą skórę

Pacjenci mogą spodziewać się surowej, opuchniętej i swędzącej skóry po ablacyjnym resurfacingu laserowym. Może wystąpić obrzęk i czerwona, łuszcząca się wysypka. Może być konieczne zastosowanie maści w celu zminimalizowania dyskomfortu. Następnie, na obszar ten zostanie nałożony opatrunek. Mogą również potrzebować leków przeciwbólowych i chłodnego kompresu. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci wracają do zdrowia w ciągu tygodnia lub dwóch, a pełne rezultaty są widoczne po miesiącu. Podczas okresu rekonwalescencji ważne jest, aby nie nosić makijażu ani nie pływać. Czynności te mogą zwiększyć ryzyko infekcji.

Po ablacyjnym resurfacingu laserowym skóra będzie wyglądać jak oparzona słońcem przez dwa do czterech tygodni. Pozostanie ona różowa przez co najmniej miesiąc, ale większość pacjentów może zakryć zaczerwienienie makijażem. Ponieważ zabieg ten wiąże się z dużą ilością bólu, należy ograniczyć ekspozycję na słońce. Jeśli masz wrażliwą skórę, nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do nieregularnego zabarwienia skóry.

Jeśli masz wrażliwą skórę, lepszym rozwiązaniem może być laser nieablacyjny. Laser nieablacyjny wykorzystuje nośnik laserowy z dwutlenkiem węgla (CO2), który zawiera około 10% azotu i 20% dwutlenku węgla. Laser emituje światło podczerwone o określonej długości fali (około 10 600 nm), które przenika przez górne warstwy skóry i skórę właściwą. To ciepło tworzy mikroskopijne uszkodzenia termiczne, które zachęcają do tworzenia nowego kolagenu. Chociaż może usunąć powierzchowne zmarszczki, głębokie zmarszczki i zwiotczałą skórę, procedura ta może osiągnąć jedynie rezultaty kosmetyczne. Dlatego też do osiągnięcia pożądanych rezultatów może być wymagane powtarzanie zabiegów.

Nieablacyjny resurfacing laserowy powoduje wygładzenie skóry od wewnątrz

Nieablacyjny resurfacing laserowy wykorzystuje energię lasera do podgrzania tkanki podskórnej, stymulując naturalny proces gojenia się skóry. Zwiększona produkcja kolagenu skutkuje wygładzeniem skóry i poprawą jej tekstury. Proces ten może być przeprowadzony bez powodowania przestojów lub uszkodzenia zewnętrznej warstwy skóry. Jest najlepszy dla osób z łagodnymi i umiarkowanymi zmarszczkami. Ponieważ działa poprzez podgrzewanie wewnętrznej warstwy skóry, uzyskanie pożądanych rezultatów może wymagać kilku sesji.

Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie nieablacyjnego resurfacingu laserowego jest fototermoliza frakcyjna. Procedura ta dostarcza energię przez mikroskopijne kolumny, tworząc w skórze wzór przypominający siatkę. Technika ta wspomaga również wzrost kolagenu. Procedura ta wymaga przeprowadzenia trzech zabiegów w odstępie około dziewięciu tygodni. Po każdej sesji skóra będzie gładsza niż wcześniej. U niektórych pacjentów może wystąpić tymczasowe przyciemnienie, ale nie jest ono trwałe. U osób z ciemniejszą skórą przebarwienia mogą utrzymywać się dłużej.

Pacjenci powinni stosować ochronę przeciwsłoneczną po resurfacingu laserem nieablacyjnym. Pomoże to chronić skórę po zabiegu i zmniejszyć ryzyko infekcji i zaczerwienienia. Pomimo niskiego poziomu bólu, procedura może nadal pozostawić niewielką ilość przestojów. Jednak nieablacyjny resurfacing laserowy jest bezpieczny i daje znaczące rezultaty. Jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, istnieje szansa na wystąpienie skutków ubocznych. Pacjenci powinni dokładnie przestrzegać instrukcji po zabiegu i unikać ekspozycji na słońce przez dwa tygodnie po nim. Jeśli palą, powinni przestać palić dwa tygodnie przed zabiegiem resurfacingu laserowego.

Laserowe peelingi węglowe poprawiają wygląd skóry tłustej

Laserowe peelingi węglowe mogą poprawić wygląd skóry tłustej i dużych porów. W zależności od stopnia problemu, może być potrzebny więcej niż jeden zabieg. Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że drobne zmarszczki i rozszerzone pory zmniejszą się po kilku sesjach. Jeśli masz ogólnie problematyczną skórę, możesz spróbować peelingu laserem węglowym, zanim zdecydujesz się na inne zabiegi. Gabinet lekarski lub medi-spa powinien dysponować personelem, który jest doskonale wyszkolony do wykonywania zabiegów laserem węglowym.

Chociaż peelingi laserem węglowym są popularne, nie ma zbyt wielu danych naukowych dotyczących tego zabiegu. W opublikowanym w 2012 roku opisie przypadku wykazano, że peelingi laserem węglowym poprawiają wygląd skóry tłustej. Autor zauważa, że profil bezpieczeństwa jest doskonały i że potrzeba więcej badań, aby określić konkretny protokół. Po przeczytaniu opisu przypadku może chcieć rozważyć peelingi laserem węglowym w leczeniu trądziku.

Po peelingu laserem węglowym należy nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym. Należy również zaprzestać stosowania retinolu przez pięć dni i codziennie stosować filtr przeciwsłoneczny. Przez pierwsze pięć dni po zabiegu zalecany jest krem lub żel bez retinolu. Aby utrzymać skórę w czystości, przez kolejny tydzień należy unikać produktów ścierających i peelingów do twarzy.

Podobne tematy