Laserowe leczenie chrapania – odzyskaj spokojny sen

Twoje chrapanie zakłóca sen Twoich bliskich? Tobie również doskwierają skutki źle przespanej nocy? Dzięki terapii laserowej możesz odzyskać spokojny sen. Laserowe leczenie chrapania to mało inwazyjny i stosunkowo szybki sposób na przywrócenie prawidłowego oddychania podczas snu. Sprawdź, w jaki sposób możesz pozbyć się problemu chrapania dzięki laseroterapii.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Najczęstszą przyczyną chrapania jest wiotkość struktur cieśni gardła, czyli podniebienia miękkiego, łuku podniebiennych i języczka. Ich nadmierne rozluźnienie powoduje opadanie, a w rezultacie – zwężenie górnych dróg oddechowych i utrudniony przepływ powietrza przez nie. W skrajnych przypadkach dochodzi do zablokowania dróg oddechowych i krótkotrwałego zatrzymania oddychania – mówimy wówczas o tzw. bezdechu sennym. 

Wśród przyczyn chrapania i bezdechów sennych znajdują się również: 

  • krzywa przegroda nosowa, 
  • przerost migdałków, 
  • alergie, 
  • różnego rodzaju zaburzenia drożności nosa, 
  • otyłość i nadwaga, 
  • przyjmowanie leków uspokajających, antydepresyjnych i zwiotczających mięśnie, 
  • palenie tytoniu i picie alkoholu. 

Często kilka przyczyn występuje równocześnie. Jeśli u osoby chrapiącej występuje nadmierna masa ciała, pierwszym krokiem w terapii chrapania jest zrzucenie zbędnych kilogramów.

Na czym polega laserowe leczenie chrapania?

Przed rozpoczęciem laserowego leczenia chrapania konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Lekarz może zalecić badanie snu, podczas którego można sprawdzić, jakie objawy towarzyszą chrapaniu. Jeśli na przykład u pacjenta występuje bezdech senny, konieczne jest szybkie działanie, ponieważ zaburzenia oddychania podczas snu mają poważne konsekwencje zdrowotne. Laserowy zabieg na chrapanie jest jednym z możliwych rozwiązań. Inne metody leczenia chrapania to m.in. terapia CPAP (specjalne urządzenie z maską, które wkłada się na noc, aby ułatwić przepływ powietrza przez drogi oddechowe) lub zabieg chirurgiczny (np. operacja krzywej przegrody nosowej). Laserowe leczenie chrapania to doskonała alternatywa dla inwazyjnych i nieprzyjemnych zabiegów. W wielu przypadkach taki zabieg wystarcza, aby zniwelować dolegliwości.

Laserowe leczenie chrapania laserem Fotona, dostępnym m.in. w warszawskiej Klinice Miracki, polega na naświetlaniu struktur cieśni gardła, czyli podniebienia, łuków podniebiennych i języczka w celu stymulacji komórek, które w tkankach odpowiedzialne są za produkcję kolagenu. Takie komórki, pobudzone do produkcji, namnażają włókna kolagenowe i w konsekwencji doprowadzają do usztywnienia tych struktur. Podczas zabiegu Pacjent odczuwa delikatne ciepło na podniebieniu. To ciepło momentami przeradza się w uczucie gorąca, ale nie jest to na tyle bolesne, aby wymagało jakichkolwiek leków przeciwbólowych czy znieczulenia. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów terapii należy wykonać serię trzech zabiegów rozłożoną w czasie na sześć tygodni.

Jak można wyleczyć chrapanie laserem?

Laserowe leczenie chrapania poprawia drożność dróg oddechowych i całkowicie lub w znacznym stopniu niweluje problem chrapania. Laser Fotona poprawia napięcie tkanek znajdujących się w gardle poprzez powodowanie delikatnych skurczów kolagenu w tkance śluzowej jamy ustnej. Zabieg inicjuje procesy, które potęgują się wraz z upływem czasu. Lepiej napięta tkanka w obrębie dróg oddechowych zapewnia lepszy przepływ powietrza i minimalizuje wibracje powstające podczas snu w jamie ustnej i górnej części gardła.W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-ursynow-aleja-ken/Podobne tematy